W dzisiejszych czasach określenie „Smart” obecne jest wszędzie. Gdzie się nie obrócimy, wszystko jest „inteligentne”. Czym zatem jest ta wbudowana inteligencja? Czy inteligencją można nazwać wyeliminowanie potrzeby inkasenta, który raz na kwartał odczytuje wodomierze? A może jest to rzetelne zebranie i analiza danych z urządzeń pomiarowych?
Rezygnacja z inkasenta, który miałby w terenie odczytywać dane z wodomierzy jest najprostszym sposobem na optymalizację procesu akwizycji, ale nie świadczy o posiadaniu zaawansowanej infrastruktury pomiarowej. Inteligencję powinno rozpatrywać się w co najmniej trzech poniższych aspektach:
- Pozyskane dane muszą być jak najwyższej jakości (pomiary za te same okresy czasu, w tych samych jednostkach, pełne i niezakłamane), aby móc je w przyszłości poddać analizie.
- Pozyskanie danych musi odbywać się zdalnie, niezależnie od obecności fizycznej inkasenta.
- Pozyskane zdalnie, rzetelne dane pomiarowe należny poddać analizie w celu zapewnienia ciągłej informacji o stanie sieci i zużyciu wody. Informacje te są przydatne zarówno dla zakładów wodociągowych, jak i odbiorców końcowych.
– Jakość pozyskanych danych jest priorytetem procesu pomiarowego. W wielu obszarach Polski zainstalowane są tradycyjne mechaniczne wodomierze, której już po półtora roku pracy tracą swoje właściwości pomiarowe. Spowodowane jest to osadami, które występują w sieciach przesyłowych – wyjaśnia Remigiusz Kosik, Dyrektor Sprzedaży w Sagemcom Poland sp. z o.o. – W takim przypadku, jakość danych pomiarowych dostarczonych do zakładu wodociągowego czy wspólnoty, jest niemiarodajna. Pojawiają się błędy w rozliczeniach, o bilansowaniu sieci już nie mówiąc. Z przeprowadzonych przez nas testów wynika, że w odróżnieniu od wodomierzy mechanicznych, wodomierze ultradźwiękowe nawet po 10 lat użytkowania, mają precyzję pomiaru identyczną, jak w przypadku licznika nowego – dodaje.
W ramach systemu wodomierz ultradźwiękowy firmy Sagemcom Energy & Telecom z wbudowanym modułem komunikacyjnym, działającym w technologii LoRaWAN, łączy się bezpośrednio z aplikacją centralną. Proces ten odbywa się poprzez wybudowaną infrastrukturę telekomunikacyjną, działającą w technologii LoRaWAN, która (per stacja) zapewnia zasięgi rzędu paru kilometrów w terenie zabudowanym. Za wybudowanie infrastruktury odpowiedzialny jest integrator rozwiązania. Przedsiębiorstwa wodociągowe nie muszą się martwić, czy w danej lokalizacji zapewniony zostanie zasięg dla wodomierzy bądź czujników.
– Integratorem zarządzającym całym wdrożeniem jest T-matic Systems. W ramach projektu zapewniamy klientowi kompleksową obsługę obejmującą: logistykę, dostawę, uruchomienie i skomunikowanie systemu – podkreśla Piotr Golik, Prezes T-matic Systems SA. – Po naszej stronie jest również dostawa aplikacji do obróbki pozyskanych danych pomiarowych, jak również integracja z istniejącymi u klienta systemami informatycznymi. To co jest warte podkreślenia, to fakt, że możemy zoptymalizować cały proces i dostarczyć klientowi całe wdrożenie „pod klucz" – począwszy od dostawy sprzętu i jego zainstalowaniu, na skomunikowaniu, wdrożeniu, drukowaniu i kopertowaniu kończąc.
Korzyści z zastosowania rozwiązania i analizy danych to m.in.:
- dla zakładów wodociągowych – bilansowanie sieci, bieżące alarmowanie o sytuacjach krytycznych (np. ruchach wstecznych, wyciekach wody lub kradzieżach), bieżąca informacja o stanie technicznym wodomierzy, pełne zautomatyzowanie procesu billingu (możliwe wystawianie faktur nawet co miesiąc ze względu na pozyskiwanie danych pomiarowych w sposób ciągły), budowanie dodatkowych usług dla klienta (np. informacja o wycieku, obsługa wizyt serwisowych);
- dla odbiorcy końcowego – rozliczenie za faktyczne wykorzystaną wodę bez prognozowania, bieżąca informacja o poziomie zużycia wody i możliwość jego analizy poprzez portal klienta lub aplikację na telefon, jak również informacja o możliwych wyciekach.
Powyższe korzyści można osiągnąć dzięki mechanizmom uczenia maszynowego, które analizując zebrane dane w czasie rzeczywistym, będą w stanie reagować na anomalie pojawiające się w sieciach wodociągowych. Predykcyjne podejście do analizy, pozwala zauważyć te anomalie, jeszcze zanim one wystąpią na danym obszarze sieci przesyłowej.
Działania te wpływają przede wszystkim na zwiększenie oszczędności finansowych zakładów i ich klientów poprzez zmniejszenie strat i zużycia wody, a także ze względu na szybkość wykrywania i naprawy awarii, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności kosztów operacyjnych.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.