Kolumny alarmowe SOS we wszystkich parkach miejskich, monitoring wideo w newralgicznych punktach i bezpłatny dostęp do Internetu za pośrednictwem bezprzewodowej sieci Open WiFi Milano - Mediolan inwestuje w bezpieczeństwo mieszkańców i gości. Ta włoska metropolia wdrożyła sieć światłowodową na całej swojej powierzchni, wyznaczając zarazem nowe standardy.
Włoski operator A2A Smart City obsługuje już dla Mediolanu ponad 650 przełączników przemysłowych Gigabit Ethernet, 1800 aktywnych portów sieciowych, 600 punktów dostępowych oraz 800 kamer wideo. Niezbędne w tym celu technologie sieciowe dostarcza należąca do grupy euromicron AG firma MICROSENS GmbH & Co. KG.
Koncepcja bezpieczeństwa na targi Expo 2015
Wpływ Światowej Wystawy Expo, która odbyła się w Mediolanie w 2015 r., można było dostrzec już w roku 2011, kiedy to podczas planowania zabezpieczeń z myślą o tej wielkiej imprezie specjaliści opracowali koncepcję uniwersalnej sieci światłowodowej, obejmującej całą powierzchnię miasta. Realizację tej koncepcji powierzono firmie A2A. Ten drugi co do wielkości dostawca energii we Włoszech zatrudnia 12 000 pracowników i odnotowuje obroty sięgające niemal 5 mld EUR. Jednocześnie koncern wraz ze swoim przedsiębiorstwem zależnym, firmą A2A Smart City, wkracza do nowych segmentów rynku - eksperci A2A jako jedni z pierwszych zastanawiają się nad tym, jak miasto przyszłości może wykorzystywać technologie w sposób jeszcze bardziej optymalny dla ludzi i jeszcze bardziej długofalowy. Już dziesięć lat temu przedsiębiorstwo stworzyło sieć miejską w Brescii, mieście położonym ok. 60 km od Mediolanu, a powstałe w ten sposób rozwiązanie do dziś jest uznawane za instalację wytyczającą kierunek rozwoju sieci tego typu. W Brescii zastosowano aktywną technologię sieciową firmy MICROSENS i to m.in. te pozytywne referencje sprawiły, że przełączników przemysłowych tej marki nie mogło zabraknąć w testach przy wybieraniu dostawców dla nowej sieci w Mediolanie.
Wysokie wymagania stawiane przełącznikom przemysłowym
Specjaliści z firmy A2A skupili się podczas testów na różnych parametrach wydajnościowych. Przełączniki przemysłowe miały zapewniać:
-
trwałość i solidność
Z uwagi na miejsce instalacji, czyli ulice, place i stacje metra, urządzenia musiały spełniać wysokie wymagania.
-
pracę w rozszerzonym zakresie temperatur
Komponenty miały zostać zainstalowane poza klimatyzowanymi centrami przetwarzania danych, musiały więc sprostać dużym wahaniom temperatur.
-
zgodność z funkcją Power-over-Ethernet
Przełączniki miały umożliwiać dostarczanie zasilania elektrycznego dla kamer wideo i punktów dostępowych.
-
kompleksowe funkcje do zarządzania
Ze względu na dużą liczbę planowanych urządzeń zarządzanie nimi musiało być proste, bezpieczne i niezawodne.
-
wiele portów światłowodowych mimo kompaktowych wymiarów
Nadmiarowość i przepustowość stanowiły istotne kryteria w całej koncepcji i wymagały odpowiednich interfejsów optycznych.
Wspólnie ze swoim wieloletnim włoskim dystrybutorem CIE TELEMATICA przedsiębiorstwo MICROSENS potwierdziło wydajność swoich gigabitowych przełączników przemysłowych w ramach testów technicznych i zwyciężyło w przetargu. Rdzeniem rozwiązania wybranego przez firmę A2A stały się więc przełączniki Gigabit Ethernet firmy MICROSENS z serii Profi Line. Są one wyposażone w trzy gniazda SFP, które mogą obsługiwać po jednym gigabitowym światłowodowym łączu nadrzędnym (uplink). Za pośrednictwem klasycznych portów Ethernet do przełączników można podłączyć w zależności od potrzeb punkty dostępowe WLAN, kolumny alarmowe lub kamery wideo. Instalacja komponentów rozpoczęła się w roku 2012.
Sieć w całym mieście
Od tego czasu sieć w Mediolanie nieprzerwanie się rozrasta. W pierwszym kroku podłączono do niej najważniejsze punkty w turystycznym centrum metropolii, obecnie sieć Open WiFi Milano jest dostępna również w parkach odległych o 20 km od centrum. Miasto zdecydowało się też na instalację wielu nowych przewodów światłowodowych oprócz dotychczasowych łączy. Przełączniki przemysłowe MICROSENS znakomicie sprawdzają się również w nietypowych miejscach, co potwierdza dyrektor firmy A2A Smart City Alessandro Bartolini: "Przełączniki przemysłowe funkcjonują bez zarzutu nawet w środku lata, w ekstremalnych warunkach. Jesteśmy pewni, że możemy polegać na naszej infrastrukturze". Niezawodność odgrywa ważną rolę zwłaszcza w aplikacjach związanych z bezpieczeństwem. Przykładowo, w parkach sieć umożliwia nie tylko bezpłatne korzystanie z Internetu - w regularnych odstępach zainstalowano w nich kolumny alarmowe, które są połączone z centralą również za pośrednictwem sieci.
Bezpieczny finał Ligi Mistrzów
To postępowe rozwiązanie przydało się też międzynarodowym fanom piłki nożnej podczas finału Ligi Mistrzów w 2016 r., który rozegrano na mediolańskim stadionie Giuseppe-Meazza. Miasto celowo rozbudowało sieć tak, aby bezpłatny Internet był dostępny również wokół obiektu. Ze względu na zagrożenie terrorystyczne eksperci ds. bezpieczeństwa położyli szczególny nacisk na pełny, bezproblemowy monitoring wideo stadionu i okolic, który udało się zapewnić właśnie za pośrednictwem sieci światłowodowej. W przyszłości sieć ma być dalej rozbudowywana i wykorzystywana do kolejnych rozwiązań możliwych w inteligentnym mieście, np. do sterowania parkowaniem i ruchem czy inteligentnym oświetleniem ulicznym.